Якщо ви вирішили придбати квартиру на вторинному ринку житла, то важливо точно знати, що попередні господарі цієї квартири не продають її разом з «бонусом» у вигляді різних неприємностей. Люди, які володіють юридичними термінами, з серйозним виглядом називають ці неприємності обтяженнями.


Під терміном «обтяження» розуміють наявність правових перешкод, обмежень на деякі дії з даною «обтяженою» нерухомістю. Ці перешкоди пов’язані, в основному, з правами третіх осіб.


Тобто, квартиру можна продати лише в тому випадку, якщо той кому належить частина прав на цю квартиру (це може бути фізична особа або організація), підтвердить свою згоду на цю операцію.


Якими ж бувають обтяження і як захиститися від подібних неприємних сюрпризів?


Купівля «обтяженою» квартири, насамперед, тягне за собою грошові втрати. Наприклад, угоду купівлі-продажу можуть визнати недійсною. Отже, покупець повинен отримати назад свої гроші, і все має повернутися на круги своя. Проблема в тому, що невідомо, чи отримає покупець свої гроші негайно і в повному обсязі.

У теж час існують такі обтяження, які не заважають продажу нерухомості. Продавець просто зобов’язаний повідомити про факт обтяження покупцеві. Проте, сподіватися на це нерозумно – тому краще особисто перевіряти подібну інформацію. Запис про обтяження можна знайти у свідоцтві про державну реєстрацію права власності на квартиру.


В якості обтяжень можуть виступати:


1. іпотека;

2. рента з довічним утриманням;

3. арешт майна;

4. оренда;

5. сервітут;

6. опіка;

7. зв’язок об’єкта нерухомості з культурно-історичною спадщиною;

8. довірче управління.

Купівля «банківського» житла


Обтяження – ще не вирок. Таку квартиру можна і купити, і продати. Наприклад, продаж іпотечної квартири може бути здійснена лише за згодою банку.


Крім того, важливим фактором є сума, яку власники квартири заборгували банку. Останній може вимагати, щоб було виплачено як мінімум 50 %.


Без дозволу банку розпоряджатися нерухомістю неможливо. Проте в більшості випадків банки дають згоду на продаж таких квартир, адже банк не особливо цікавить дана квартира, а ось погашення заборгованості за кредитом – дуже цікавить. Коли отримано згоду банку, власник квартири може зайнятися пошуком покупця. І коли покупець на квартиру з обтяженням знайдений, в тому ж банку оформляють угоду, після якої з квартири знімають іпотечне обтяження.


Потрібно визнати, що обтяження, пов’язане з іпотекою, є одним з найпростіших випадків.


Однак, будь-який варіант – це всього лише додатковий час і додаткові документи.


Документи для продажу квартири


Для продажу квартири буде потрібно:

 • договір купівлі-продажу з відміткою про наявність обтяження;
 • передавальний акт;
 • свідоцтво про право (за наявності);
 • заява сторін угоди;
 • довідка про проживають в квартирі;
 • документи, що посвідчують особу заявників.


Необхідність надання інших документів залежить від умов угоди та виду обтяження квартири. Потрібно, зокрема, такі документи:

 • при обтяження іпотекою – згода банку;
 • при обтяження рентою – нотаріальна згода одержувача виплат;
 • за наявності арешту – рішення суду, постанова про його зняття;
 • при відчуженні майна неповнолітнього – дозвіл органів опіки;
 • при відчуженні квартири із спільної власності – згода чоловіка.

Інші види обтяжень


Кожен випадок є унікальним і вимагає спеціального підходу. І тому для кожного подібного випадку можуть знадобитися різні документи.


Ризикованою операцією може виявитися також передача прав за договором ренти. Адже вам, як новому власнику квартири доведеться виконувати всі зобов’язання, зафіксовані в цьому договорі. На ділі виконати їх може виявитися набагато складніше, ніж здавалося спочатку.


Арешт майна – дуже серйозне обтяження, результатом якого може бути повна або часткова заборона на розпорядження обтяженої квартирою. Накладення арешту може переслідувати різні цілі – наприклад, його застосовують в якості забезпечення, а також можуть використовувати як попередній захід перед зверненням на стягнення майна. Продати квартиру, що знаходиться під арештом вкрай важко. Для цього потрібен дозвіл органу, який наклав арешт.


Але в принципі, квартири з подібним статусом не в пошані у покупців. Різні операції з «обтяженою» нерухомістю, не так прості. Для них потрібні певні знання і досвід. З іншого боку, саме складність операції – її головний плюс. Вся справа в тому, що ціна таких квартир на ринку порівняно низька, що приваблює деяких відважних клієнтів.


Так що якщо ви володієте сталевими нервами, придбання подібної нерухомості – чудовий шанс заощадити свої кошти.

1455
Твітнуть

Читати схоже

Як продати кімнату і які документи для цього потрібні?

Технічний паспорт квартири: біля витоків оформлення

Правила оформлення квартири у власність – що важливо знати?