Ви опинилися в непростій ситуації, коли забудовник перестав виконувати зобов’язання за договором пайової участі? Не знаєте, як вчинити і чи є шанс на успішне вирішення питання? Стериум розповість, що слід робити в такій непростій ситуації.

Будівництво будинку – припинено або зупинено?

Для початку, важливо зрозуміти, про який саме разі йдеться. Призупинено будівництво повністю і будинок не планують здавати в експлуатацію, або терміни відсуваються на певний (невизначений) термін. Для з’ясування стану справ рекомендуємо направити на адресу будівельної організації письмовий запит. Його наявність буде корисно і в майбутньому (якщо справа дійде до суду).

Згідно з чинним законодавством, компанія-забудовник має в письмовому порядку повідомити учасників пайового будівництва про те, що термін завершення робіт буде відрізнятися від початку узгодженого і прописаний в договорі. Пайовики ж можуть погодитися або не погодитися з подібними змінами, відповідно, мають право розірвати договір.

Договір чекати або розривати?

У разі розірвання договірних угод, зважаючи на невиконання забудовником своїх зобов’язань, пайовик може розраховувати на повернення грошових коштів, а також неустойки (сума, в кожному випадку визначається індивідуально). Термін для здійснення виплат, як правило, становить не більше трьох робочих тижнів.

Якщо забудовник не здійснює виплат, у пайовика є один вихід – звернення до суду. Після прийняття судом рішення, можна буде самостійно, або з допомогою служби судових приставів, вимагати повернення грошей.

Перш ніж йти в суд, підготуйте наступні документи:

 • договір пайової участі
 • квитанції про сплату вартості послуг компанії-забудовника
 • повідомлення про зрив термінів введення об’єкта в експлуатацію, або припинення будівництва (за наявності такого)
 • письмові запити на адресу будівельної компанії
 • заяву про розірвання договору пайової участі
 • копія повідомлення про відправлення заяви забудовника (слід оформити замовне цінне відправлення з повідомленням про доставку)

Постарайтеся зібрати максимально достовірну інформацію про ситуацію, яка спричинила за неналежне виконання забудовником своїх зобов’язань. Після того, як Ви будете знати, в чому суть проблеми, можна буде робити певні висновки, виважено аналізуючи можливі наслідки та ризики.

Особливо корисним стане розуміння таких аспектів:

 • Наявність у компанії-забудовника активних фінансових ресурсів, за рахунок яких можна буде повертати власні вкладення
 • Підстави для судових розглядів (уважно вивчаємо зміст ДДУ, умови і можливі пункти про форс-мажорів на стороні Виконавця)
 • Яка ймовірність визнання забудовника банкрутом
 • У тому випадку, коли Ви розумієте – у будівельної організації лише тимчасові труднощі, бути може, більш розумним стане політика очікування. Крім того, корисно буде знайти «друзів по нещастю» – таких самих пайовиків, як і Ви, і спільними зусиллями спробувати провести переговори з забудовником.

  Зверніть увагу, – укладання додаткових угод зовсім не дає Вам гарантію успішного результату справи. Адже угоди, як і договір, можуть бути не виконані.

  Найменш бажаним результатом стає визнання забудовника банкрутом. В такому разі, краще, на що можуть розраховувати пайовики – створення загального ЖБК. І завершення робіт по будівництву спільними зусиллями.

  Забудовник

  Пайовик

  Припинення будівництва

  Визначення фінансового стану забудовника; консультація; підготовка документів для звернення в суд

  Зрив термінів введення об’єкта в експлуатацію

  Розірвання ДДУ в односторонньому порядку, вимога повернення грошових коштів, розміру неустойки

  Банкрутство

  Перевірка цільового використання забудовником коштів учасників ДДУ; реєстрація права володіння недобудом; участь у ЖБК – завершення будівництва

  Сподіваємося, що інформація, зібрана вище, виявиться корисною. А перспектива стати власником недобудованої квартири обійде Вас стороною.

  4536
  Твітнуть

  Читати схоже

  Як і які податки треба платити зі здачі квартири

  Як обчислити площу квартири

  Платежі при оренді: комісія, аванс або депозит?