Як продати кімнату в комуні? Що робити, якщо прописані діти? Як бути, якщо власниця поміняла прізвище? На ці та інші питання Sterium відповідає у своїй новій статті.


Якщо Вас цікавить, скільки потрібно заплатити при продажу або купівлі кімнати, дивіться статтю “Витрати на оформлення угоди“. Актуальні ціни на кімнати в Одесі ми публікували зовсім недавно.


Рекомендуємо зберегти цю вибірку документів, щоб завжди мати її під рукою. В кінці статті Ви зможете скачати довідку у великому дозволі.Переходимо до деталей.


В першу чергу треба розділити ситуації продажу кімнати в гуртожитку (після дозволу приватизувати кімнати в гуртожитку на ринку з’явилася пропозиція по цьому сегменту) і кімнати в класичній комунальній квартирі. У першому випадку продаж мало чим відрізняється від продажу окремої квартири, оскільки у Вас повинні бути документи на окремий об’єкт нерухомості, а саме кімнату № «N», розташовану за адресою«…………». А ось продаж кімнати в комуні передбачає, що у продавця документи на частку в квартирі. Це, в свою чергу, говорить про те, що вся квартира в цілому перебуває у спільній часткою власності всіх власників квартири.


Продаж частки в квартирі передбачає наявність у всіх інших власників права на переважну купівлю Вашої частки. Якщо ж покупець не є одним із співвласників, то необхідно:


А) або отримати письмову відмову кожного із власників, що іноді буває дуже складно, особливо в ситуаціях з великою кількістю власників,


Б) направити через нотаріуса (простіше буде коли нотаріус, той який буде проводити основну угоду, візьме на себе цю функцію) лист з пропозицією придбати вашу частку на певних умовах, і по закінченню місяця після одержання іншими власниками пропозиції, Ви можете продати об’єкт на умовах не гірше ніж для власників.


В) можна «продати» не повідомляючи власників, але при цьому покупець і продавець ризикують отримати позов про переведення права власності. Вірогідність цього невелика, оскільки подача позову передбачає внесення на депозит суду тієї суми, за яку була продана кімната.


У будь-якому випадку слід реально оцінювати ситуацію, у тому числі прогнозувати поведінку власників, враховуючи при цьому їхні матеріальні можливості. Буває і так, що принцип виявляється дорожче грошей.


Для обходу ситуації з отриманням відмов від переважної купівлі частки ріелтори часто пропонують використовувати схему з договором дарування, але оскільки в результаті виходить удавана угода та сама ситуація суперечить законодавству, то детальніше ми її розглядати не будемо.


Для проведення операції Вам необхідні:1. Правовстановлюючі документи на квартиру, з рішенням (витягом) про реєстрацію права власності.


2. Якщо кімната була приватизована і більше не відчужувалася, зверніть увагу на те, що на операцію Вам потрібні свідчення, розпорядження про приватизацію та технічний паспорт (той який був складений при проведенні приватизації, ці три документа разом підтверджують Ваше право власності на об’єкт, відсутність одного з них не дасть можливості провести операцію без отримання дубліката

загубленого документа).


Якщо кімната була куплена за допомогою «біржового договору», то в окремих випадках необхідно звертатися до суду для підтвердження права власності (в залежності від ситуації способи захисту можуть бути різними). Подібні ситуації індивідуальні, тому проконсультуйтеся з юристом або нотаріусом конкретно по Вашій ситуації.


3. Паспорт та код Продавця. Нотаріусу потрібні тільки оригінали, зверніть увагу на те, вклеєні фотографії по досягненні 25 і 45 років, в іншому випадку провести операцію з таким паспортом буде неможливо, оскільки паспорт буде вважатися недійсним.


4. Паспорт та код чоловіка (дружини), а також свідоцтво про шлюб, якщо продавець (-ці) складається(-ят) у шлюбі. Якщо чоловік не зможе бути присутнім при угоді, то завчасно отримаєте від нього нотаріально засвідчене згоду на угоду, оскільки без цього документа нотаріус не проведе операцію.


Якщо право власності на відчужуваний об’єкт було отримано у шлюбі, який на сьогоднішній момент розірвано, то знадобитися згода від колишнього чоловіка.


Згода чоловіка не потрібно, якщо об’єкт: придбаний Продавцем до шлюбу, придбаний на власні кошти Продавця (договір повинен містити відповідний текст), об’єкт отримано в дар чи спадок в період шлюбу, приватизований в період шлюбу. Можливі кілька варіантів вкрай рідко зустрічаються (такі моменти варто уточнити у юриста).


5. Якщо серед власників є неповнолітній, то до процесу підготовки додається отримання згоди органу опіки та піклування на відчуження, процедура досить тривала за часом і забюрократизована. Як правило, згода отримується при умові купівлі на ім’я неповнолітнього іншого об’єкта, при чому житлові умови і площа частки неповнолітнього не повинні

погіршуватися.


6. Звіт про експертну оцінку на об’єкт


7. Довідка про склад сім’ї, наявність у довідці зареєстрованих неповнолітніх є перешкодою для проведення операції, оскільки нотаріус вимагає рішення органу опіки і піклування щодо того, чи відповідає відчуження квартири інтересам дитини.


Зверніть увагу!


Технічний паспорт, не є обов’язковим для проведення операції, можна надати наявний останній, виготовлення нового необов’язково.


Довідки про відсутність заборгованості по комунальних послуг нотаріуса не потрібні, але можуть знадобитися покупцям для їхнього душевного спокою.


Звіт про експертну оцінку, довідка про склад сім’ї мають обмежений термін дії, тому виготовляйте їх не раніше ніж Вами досягнуто згоди з покупцем про угоду і тільки після одержання авансу.


Періодично зустрічаються ситуація коли внаслідок укладення шлюбу (розірвання шлюбу, зміни прізвища або імені) правовстановлюючі документи не відповідають документам посвідчує особу, в такій ситуації нотаріусу буде достатньо документа, який підтверджує зміну прізвища або імені (наприклад, свідоцтва про шлюб, рішення суду про розірвання шлюбу тощо).


До моменту підписання договору, підійдіть до нотаріуса, який буде проводити операцію і проконсультуйтеся, законодавство змінюється і, можливо, на момент прочитання цього тексту могли бути внесені зміни, які нами не відображені в тексті.


Наші рекомендації не є вичерпними, ситуації при купівлі нерухомості бувають настільки багатогранні, що розумно буде у разі виникнення сумнівів залучати юриста для безпосереднього супроводу угоди, юриста який буде допомагати Вам на всіх етапах придбання житла.

9260
Твітнуть

Читати схоже

Технічний паспорт квартири: біля витоків оформлення

Правила оформлення квартири у власність – що важливо знати?

Приватизація квартири: як і навіщо