Право власності – це одне з головних прав людини в Україні. І що приховувати: всі ми з особливим трепетом ставимося до того, що є нашою власністю. Саме це ставлення, ймовірно, стає причиною того, що спори, пов’язані з володінням і розпорядженням майном, особливо поширені.

Складність полягає в тому, що не всім вдається стати повновладним власником квартири. Іноді доводиться зіткнутися з частковою власністю. Відбувається це внаслідок успадкування цієї квартири або інших сімейних перипетій. От і постає перед людиною цілком резонне питання: що робити з двох – або навіть однокімнатною квартирою, в якій вам належить тільки одна частка? Зрозуміло, що в типовій малогабаритній квартирі мова, про виділення частки в натурі, тобто в реальності, йти не може. Якщо співіснувати в такій квартирі не виходить або не хочеться, залишається продати свою частку.

Хто перший?

Основним правилом, яке потрібно виконати, продаючи частку нерухомості, є так зване «право переважної покупки», яким може скористатися кожен співвласник. При цьому несуттєво, якою часткою володіє особа: половиною або однієї сотої.

  • Отже, продавець ідеальної частки повинен повідомити іншим співвласникам про те, що він має намір продати частку в письмовій формі, вказавши ціну та всі супутні умови. І тільки якщо інші пайовики не мають бажання чи можливості скористатися своїм правом або їм не вистачило місяця, щоб прийняти рішення, продавець має право оформити договір з іншими особами.
  • Далі необхідно отримати доказ того, що ви сповістили всіх пайовиків про прийдешній продаж частки. Підтвердженням цього факту найчастіше стає свідоцтво, видане нотаріусом.
  • Наступним етапом має стати отримання відповіді від пайовиків, яке також обов’язково отримати в письмовій формі. Якщо пайовики хочуть придбати частку, проблему можна вважати вирішеною. Якщо ж таке бажання або можливість у них відсутній, то їхня заява про відмову від покупки може бути оформлено на простому аркуші паперу. Однак відмова це також має бути нотаріально посвідчений і внесений в журнал реєстрації вхідних.
  • Після отримання від усіх пайовиків письмової відмови від придбання частки, що його прикріплюють до примірника договору.

Якщо пайовиків кілька, і всі вони хочуть отримати дану частку у праві власності, продавець має право вибрати покупця на свій розсуд.

У випадку недотримання процедури, пов’язаної з переважним правом інших пайовиків, справа може завершитися в суді, куди скривджені й ображені співвласники звернуться з вимогою анулювання угоди.

Можливі обхідні шляхи і їх витратність

У зв’язку з тяганиною, пов’язаної з отриманням дозволу інших пайовиків, продавці часто намагаються обійти вимоги закону. Найпростішим і найдієвішим є спосіб запропонувати співвласнику завідомо високу ціну, заплатити яку він не має можливості. Однак, це не законно.


Можна також оформити продаж квартири, а передачу її через дарчу. Але проблема в тому, що така угода буде виглядати підозріло, якщо сторони договору не родичі. А значить, можуть виникнути труднощі з пошуком нотаріуса, який би погодився її посвідчувати.

По-друге, акт дарування між особами, які не є родичами, обкладається податком.

По-третє, існує великий ризик для покупця, адже факт передачі грошей ніде документально не фіксується. У разі анулювання угоди, покупець сильно ризикує і квартирою, і грошима.

Так що, оформлення купівлі-продажу ідеальної частки є непростою процедурою як з точки зору продавця, так і покупця. Однак, заручившись підтримкою хорошого фахівця, можна впоратися і з цією операцією.

1651
Твітнуть

Читати схоже

Як і які податки треба платити зі здачі квартири

Як обчислити площу квартири

Платежі при оренді: комісія, аванс або депозит?