Питання про те, як розділити спільно нажите майно постає перед кожною парою на межі розлучення. Цей розділ ускладнює і без того непросту ситуацію.

За законом все придбане в шлюбі майно ділиться між колишнім подружжям навпіл. Але що це значить, якщо справа стосується свого кровного? Як вчинити, щоб кожному дісталася його частка?

Розділ – справа тонка

Варто відзначити, що найчастіше конфлікт розгорається через нерухомості, але бувають ситуації, коли подружжя сперечаються із-за речей, що мають цінність тільки для них.

Однак не варто переживати заздалегідь, так як не ділиться майно, яке належало одному з подружжя до шлюбу. Також не підлягає розділу те, що було наследовано або отримано на основі договору дарування. Крім того, не підлягають розподілу:


 • особисті речі, навіть коштовності незалежно від того, за чиї гроші вони були придбані;

 • особисті премії, нагороди, компенсації;

 • різного роду компенсації.


Все інше добро, придбане в шлюбі, належить обом подружжю на рівних правах, навіть якщо воно записано на когось одного. Так що, якщо в шлюбі була придбана квартира, обоє є її повновладними власниками. Але квартира по іпотеці не є майном сім’ї, адже за неї ще не розрахувалися, і банк має право вирішувати, як розпорядитися цією самою квартирою.

Найкраще вирішити питання розділу боргу цивілізованим мирним шляхом, так як в цьому випадку це спричинить за собою найменші грошові втрати.


Для початку слід попередити кредитора про намір розлучитися. І після цього банк буде вирішувати, на які умови він піде.


При поділі квартири може бути два шляхи:


 • Домовитися. Розділ всього нажитого добра може відбуватися за домовленістю. При цьому всі пункти, за якими досягнуті усні домовленості, краще закріпити, склавши письмову угоду.

 • Звернутися в суд. Якщо домовитися не вийшло, ніхто на поступки не йде, іншого способу дозволу конфлікту немає: залишається тільки подання до суду позовної заяви про поділ майна.


 • У будь-якому разі, подальший план дій може бути наступним:

  • Квартиру можна продати, а гроші поділити – однак без дозволу банку, продати квартиру, що знаходиться в заставі, не можна, так як вона обтяжена. Що залишилася після погашення зобов’язань суму подружжя ділять між собою.

  • Іпотечна квартира залишається одним з подружжя – він переоформляє її на себе і, як наслідок, виплата залишку боргу стає його завданням. Що стосується другого чоловіка, він підписує відмову і отримує компенсацію – вартість половини сплаченої за кредитним договором квартири. В даному випадку рекомендується оформлення нотаріально завіреного договору чи судовий варіант вирішення проблеми. Так як є ризик, що хтось із подружжя згодом може передумати.

  • Обоє, оформили іпотеку і згодом розірвав шлюб, залишаються созаемщиками і продовжують виплачувати кредит, виконуючи перед банком свої зобов’язання. Розмір виплат зазвичай пропорційний отриманим від нерухомого майна часткам.

  Це було до весілля


  Буває і так, що кредит був оформлений одним з подружжя ще до вступу в шлюб. Незважаючи на це, виплати здійснювалися під час шлюбу на спільні кошти, а значить, колишня друга половина вправі претендувати на суму, рівну половині платежів зроблених в цей період або на частину нерухомості, що відповідає цій сумі.


  Щоб уникнути даної ситуації, позичальнику слід повідомляти банку про вступ у шлюб. Тоді банк оформить другого чоловіка, і він стане поручителем, як результат відповідальність рівномірно розподілиться між подружжям.


  Уникнути проблем з розділом заставної квартири або іншого майна чоловік і дружина можуть шляхом укладення шлюбного контракту. Природно, він повинен бути оформлений до реєстрації шлюбу або в шлюбі. Така невелика формальність може позбавити від багатьох проблем. Якщо ж контракт не був оформлений, доведеться приступати до пошуку компромісу.

  729
  Твітнуть

  Читати схоже

  Як і які податки треба платити зі здачі квартири

  Як обчислити площу квартири

  Платежі при оренді: комісія, аванс або депозит?