Сьогодні багато людей є власниками кількох квартир. Вся справа не в простій жадібності, а в тому, що квартира – джерело реального і цілком стабільного доходу. Але будь-який дохід – це привід для податкової служби виявити до вас неабиякий інтерес.

Справа в тому, що до 1 травня поточного року всі громадяни, в тому числі ті, хто отримує гроші, здаючи свою квартиру в оренду, повинні подати податкову декларацію.

Потім чотири рази на рік, протягом 40 календарних днів після останнього дня звітного (податкового) кварталу, необхідно:

 • підрахувати доходи від оренди квартири;
 • вирахувати суму податку (якщо щомісяця дохід менше 12180 грн. – це 15 %, а якщо дохід більше 12180 грн. – податок 20 %);
 • у податковій дізнатися реквізити для сплати податку та здійснити оплату.

Незважаючи на регулярні заклики Державної фіскальної служби України задекларувати доходи, отримані від здачі в оренду нерухомого майна, що переважна більшість власників квартир не збираються платити податки.

Небажання ділитися зовсім зрозуміло, але держава, не бажаючи миритися зі скупістю своїх громадян, запровадила штрафні санкції. Якщо факт неофіційною здачі житла в оренду буде доведено, власнику квартири доведеться заплатити штраф від 17 до 34 тисяч гривень, які можна замінити лише на виправні роботи або висновок.

Однак це штраф лише за податкову декларацію, яка не була подана чи містила неправдиву інформацію. Самі по собі несплачені суми податків оподатковуються новим податком. За місяць виявленої несплати покладається заплатити 10%, за три місяці – 20%, за більший строк стягується пеня у розмірі 50% від прихованої суми. Ну і, звичайно ж, саму цю суму.

Але для того, щоб дані про орендодавця потрапили в реєстр платників податків, договір оренди повинен бути завірений нотаріально. Після цього нотаріус сам передає необхідну інформацію в місцеві податкові органи, які і будуть контролювати сплату податку.

Скільки коштує «правильне оформлення»:

 • послуги нотаріального оформлення (близько 300-400 грн.),
 • державне мито,
 • збір в Пенсійний фонд у розмірі 1% від суми договору,
 • військовий податок у розмірі 1,5%.

Заощадити тут можна, тільки розділивши витрати на сплату податку та нотаріальне завірення з квартирантами, або занизивши орендну плату в самому договорі.


Але квартиранти можуть і не погодитися оплачувати всі ці додаткові витрати, а заниження суми оренди загрожує різними неприємностями. Наприклад, якщо вартість оренди $500-600, а в договорі зазначено $100, податкова може запідозрити недобре і почати своє розслідування. До того ж самі квартиранти можуть відмовитися платити більше зазначеної в договорі суми, і ніяким судом їх не змусиш виконувати раніше обумовлені усно умови.

Які документи необхідні для правильного оформлення договору оренди?

 • паспорт;
 • ідентифікаційний номер як орендодавця, так і орендаря;
 • документи, що підтверджують право власності на нерухомість;
 • витягу з реєстру права власності на нерухомість, видана БТІ.;
 • дозвіл опікунської ради (якщо в даній квартирі прописана дитина);
 • завірена згода дружини/чоловіка, якщо квартира була придбана у шлюбі;
 • свідоцтво про шлюб;
 • довідка про відсутність арешту нерухомості (оформляється у нотаріуса);
 • довідка про відсутність податкової застави (також оформлюється у нотаріуса).

Багато квартиранти з натхненням приймають, той факт, що посилюється контроль у цій сфері. Вони вважають, що на даний момент квартиронаймач ніяк не застрахований. Орендодавець веде себе, як хоче і може виставити людей за поріг в будь-який час без вагомих підстав. Офіційні договірні відносини полегшують в рази спілкування та вирішення будь-яких питань у сфері оренди житла.


Дійсно, випадки, коли орендодавці підвищували орендну плату або виселяли орендарів за власним розсудом без вагомих на те причин, не так вже й рідкісні.


Тим не менше, відсутність офіційного договору деяких орендарів цілком влаштовує. Існує і інший погляд: орендодавець, який не сплачує податки, для орендаря набагато вигідніше і поступливішими, ніж такий самий, але своєчасно платить в казну.


Безумовно, в цьому є резон: незговірливому орендодавцю, який здає квартиру неофіційно і не платить податки, завжди можна пригрозити податкової.


Беручи до уваги такі діаметрально протилежні точки зору, можна з упевненістю сказати, що легальне оформлення – це правильно, так як дійсно вирішує багато проблем, пов’язані з «людським фактором». Коли все обумовлено і правильно оформлене, наслідки непорозуміння не здатні затьмарити відносини квартирантів і власників квартири.

17830
Твітнуть

Читати схоже

Як обчислити площу квартири

Платежі при оренді: комісія, аванс або депозит?

Домашнє тварина в квартирі – якого вихованця вибрати?