Зважилися на обмін квартири, але при цьому не знаєте, які наслідки такого рішення? Стериум підготував інформацію, яка буде корисна при врегулюванні питань, пов’язаних з необхідністю укладення договору обміну.

Для початку, пропонуємо прояснити суть визначень “договір міни” і “договір обміну”. На ринку нерухомості сьогодні нерідко можна зустріти два цих поняття, кожне з яких тлумачиться в деяких ситуаціях, синонімічне. Але чи так це насправді?

Договір обміну

Договір міни

Підстава для заселення мешканців

Наявність ордери із зазначенням повних даних нових мешканців і термінів вселення

Підписаний сторонами-учасницями договору міни

Хто видає дозвільні документи/реєструє угоду

Територіальний адміністративний орган

Нотаріус завіряє і реєструє документи

Момент вступу в силу документа

З фактичним одержанням ордера

Після завершення процедури державної реєстрації

Держмито

не передбачена

становить 1% від суми угоди

Як бачите, відмінності між поняттями існують. Головне, розуміти, який з варіантів угоди виявиться оптимальним для Вашої ситуації.

Так, якщо Вам необхідно передати права власності на житлове приміщення, актуальним буде договір міни. А ось у випадку з договором обміну мова йде про те, що учасники обмінюються правами на використання житлового приміщення в рамках договору соціального найму. І існують певні правила, згідно з яким відбувається укладення угоди з обміну.

Насамперед важливо розуміти, який житловий фонд буде задіяний в ході укладання угоди. Обмін жилими приміщеннями актуальним лише в тому випадку, коли ми говоримо про будинках і громадському житловому фонді є частиною житлово-будівельних кооперативів.

Предметом договору обміну може виступати:

 • частина житлового приміщення (квартири чи будинку)
 • кімната в квартирі або будинку)
 • квартира (будинок)
 • Коли не можна зробити обмін

  Соціальне житло не завжди може надаватися доступним для процедури обміну. Навіть за умови того, що Ви знайшли іншого наймача, який готовий до укладення угоди, закон може виявитися не на Вашій стороні. Так, наприклад, підстав для заборони на обмін може виступити судове провадження стосовно наймача (одного з учасників можливої угоди з обміну).

  Також неможливо розглядати в якості предмета договору обміну квартиру, що знаходиться в аварійному будинку. Або будівлі, що планується переводити на баланс в іншу керуючу організацію. В даному випадку, доведеться дочекатися закінчення процедури зміни відповідальних осіб. Не виключено, що буде потрібно взяти додаткові гарантійні листи з боку керуючої компанії, що передає права, а також тієї, яка їх приймає.

  Правильне оформлення договору обміну – запорука безхмарного майбутнього за новою адресою проживання

  Договірне угоду про обмін жилими приміщеннями може бути оформлено у звичайній письмовій формі. Але юристи рекомендують при складанні такого документа обов’язково звернутися за допомогою до кваліфікованих фахівців. Зробити це слід, щоб уникнути ризику неправильного трактування тих чи інших визначень. Пам’ятайте, якщо Ви укладаєте угоду, всупереч чинному законодавству України, суд визнає такий договір недійсним.

  Крім того, корисним буде пам’ятати і про те, що сторона-учасник угоди, яка буде визнана неправомірно надійшла, також зобов’язана понести всі виниклі, в ході укладання угоди, збитки. Щоб уникнути подібного результату, достатньо лише з самого початку гранично точно визначити коло зацікавлених осіб.

  Важливо зрозуміти, чи може комусь з числа проживаючих у житловому приміщенні бути не зручна операція. Заручитися згодою таких, і збирати необхідні документи: паспорти (копії документів), договір соціального найму житлових приміщень (для кожної з сторін), довідки про технічний стан об’єктів обміну.

  Таким чином, ми розповіли Вам про значущих моментах, які потрібно взяти до уваги, щоб успішно пройти процедуру обміну жилими приміщеннями. Сподіваємося, наші рекомендації допоможуть Вам укласти угоду з найменшими часовими витратами.

  1015
  Твітнуть

  Читати схоже

  Як продати кімнату і які документи для цього потрібні?

  Технічний паспорт квартири: біля витоків оформлення

  Правила оформлення квартири у власність – що важливо знати?