2015 рік ознаменувався галопуючої девальвацією гривні. Щоб сповільнити зростання цін, девелопери знижували витрати різними способами. Одним з антикризових заходів стала економія на якості будматеріалів. Межі цінового діапазону втримати не вдалося – у гривневому еквіваленті вартість новобудов зросла на 30-50%. У перерахунку на долари вартість об’єктів знизилася до позначки десятирічної давності, що порадувало покупця з валютними заощадженнями. На ринку вторинного житла власникам довелося стримати цінові запити і проявити готовність до торгу.


Що чекає учасників одеського ринку нерухомості в 2016 році: шокуючі ціни або відносне затишшя? Експерти діляться висновками.


Цінові пропозиції забудовників


У 2016 році покупцям квартир в новобудовах все рідше будуть пропонувати знижки – девелопери вже не дозволять собі таку лояльність. Якщо вартість об’єктів з позначками «комфорт» і «економ» вдається стабілізувати за рахунок переходу на вітчизняні матеріали, то сегментами «бізнес» і «преміум» – залежною від імпортних постачальників – не уникнути зростання цін через девальвацію.Забудовники встановили нижню межу цінового діапазону. Наприклад, в Одесі мінімальна вартість 1м2 – 12 тис. грн. Крім того, ціновий розрив між житлом класу «комфорт» і «економ» скоротиться до 25-30% (проти 50%).


Мінімальна вартість 1 м2 в сегменті «бізнес» – 16 тис. грн, а «преміум» – 28 тис. грн.


Забудовники активно освоюють передмістя Одеси – там вартість об’єктів на 10-20% менше, ніж у центральних районах. Різниця в ціні поступово скорочується, але і в 2016 році можна буде знайти квартиру з хорошою знижкою.


Схема оплати


У 2016 році альтернативою доступними програмами іпотечного кредитування стане розстрочка. Для ринку бюджетного житла доречна така схема: забудовник отримує перший внесок – приблизно 50%, решта суми передається або протягом кількох років (найбільш поширений варіант), або до здачі об’єкта в експлуатацію. Не варто забувати, що сума, що залишилася буде проіндексована – так девелопери захищають себе від інфляції. Деякі забудовники стверджують, що величина платежів залишиться незмінною, але це рекламний хід: в підбадьорливих заяви просто не згадується прив’язка до валютного курсу.


Для об’єктів з позначкою «бізнес» або «преміум» розстрочка не так актуальна: спочатку покупець перераховує до 50-70% вартості житла, а залишок – протягом пари місяців.


Вторинне житло


Вартість «вторичек» на околицях і в спальних районах знижується досить швидко, але власники квартир в центрі неспішно реагують на падіння цін.


Найвразливішою залишається старий житловий фонд. Споруди сорокарічної давнини навіть модернізація не завжди рятує, адже ніхто не гарантує покупцям соціальну однорідність сусідів, автономне опалення і нові комунікації. Втім, непоказні панельні будинки приваблюють людей, які бажають у найкоротші терміни влаштуватися в Одесі. З одного боку, такі «вторинки» обійдуться відсотків на 10-15 дорожче новобудов. З іншого – покупець відразу може організувати переїзд, не чекаючи здачі об’єкта в експлуатацію.
Набагато повільніше на падіння цін реагують об’єкти, побудовані на початку 2000-х років. Так, в той час девелопери економили на матеріалах, що негативно вплинуло на зносостійкість комунікацій, але формально об’єкти вважаються більш новим житловим фондом, тому про суттєві знижки мова не йде.


У 2016 році незмінним залишиться відношення до покупцям з доларовими банкнотами/вкладами. Валютні заощадження – гарантія торгу. Є й інші чинники, що впливають на поступки з боку власника:


  • тривалий термін експозиції квартири;

  • бажання підписати договір в найкоротші терміни;

  • готовність покупця відразу передати необхідну суму.


Часто в якості бонусу продавці залишають побутову техніку та меблі. Якщо новий власник планує здавати житло в оренду, такі поступки побережуть його бюджет і сили.


Прогнози для ринку оренди


Посилаючись на девальвацію, в 2016 році власники житла можуть підвищувати орендні ставки. Якби все залежало від їх запитів, витрати квартиронаймачів збільшилися б на 10-20% (як мінімум). Зниження рівня доходів потенційних орендарів – головний стримуючий фактор. Власники розуміють, що порожнє житло все одно потребує капіталовкладень. Лояльна цінова політика дозволить уникнути простою і не розорятися на комунальних платежах.


Квартиронаймачі і власники убезпечують себе від ризиків, змінюючи схему оплати: за фіксованою орендною ставкою комунальні послуги оплачуються окремо.


Погоджуючись на цінові поступки, власники житла знизять витрати на ремонт, що призведе до поступового переведення об’єктів в бюджетний клас.


Економним орендарям на замітку


Спільна оренда багатокімнатної квартири – перевірений спосіб колективної економії. Група орендарів або кілька сімей розподіляють між собою кімнати, а санвузол і кухня залишаються загальними. Власники і квартиронаймачі бачать в такій схемі як переваги, так і недоліки.


Переваги.

Витрати орендарів скорочуються, а власники не бояться простоїв.


Недоліки.

Житло, яке експлуатується групою людей, швидше зношується – цей факт не надто радує власників. Крім того, відмінності в характерах і побутових звичках можуть провокувати конфлікти між квартирантами.


Загальна картина


У 2016 році ситуація на ринку житлової нерухомості стабілізується. На вторинному ринку продовжиться боротьба за покупців, тому власники порадують знижками. Девелопери не проявлять таку лояльність в ціновій політиці, зате приділять увагу якості будівництва.

7411
Твітнуть

Читати схоже

Як відбувається процес купівлі квартири

Скільки коштує купити однокімнатну квартиру в Одесі у січні 2016 року?

У червні спостерігається зниження цін на однокімнатні квартири в Одесі