У 2014 році програму доступного житла для українців заморозили: не вистачало коштів на реалізацію. Однак у 2015 ситуація може виправитися. Програму не тільки відновлять, але й розширять умови підключення до неї. Принаймні, такі плани були озвучені заступник міністра регіонального розвитку і будівництва.


На початок 2015 року в житло потребувало майже 660 тис. кандидатів (сюди входять як сім’ї, так і одиначки). Зараз середні темпи отримання житла тими, хто дійсно цього потребують, ледь перевищують 10 тис. чоловік в рік, однак до кінця дев’яностих цей показник був в 11 раз вище!


Доступне житло – умови програми

В Україні діяло 2 моделі реалізації програми “Доступне житло”. Перша припускає, що частина вартості погашається державою, а решта вносить майбутній власник. Друга модель реалізується через банківську іпотеку: в цьому випадку держава гасить частину тіла та відсотків по кредиту. На практиці обидві моделі не покривають активний попит на цю програму. Більше того, купити житло в Одесі дешево все одно не виходить: на повторній експертизі, як правило, ціна підвищується, а, значить потрібно доплата. Таким чином, щоб стати власником, доводиться компенсувати до 90% вартості квартири.

Про молодіжний будівництві – коли новостворена сім’я бере квартиру у держави в розстрочку на 30 років – і говорити не доводиться. У 2014 році на цей проект було витрачено мікроскопічні для цієї сфери кошти – трохи більше 6 млн. грн.

Для участі в програмі офіційно потрібен невеликий пакет документів, крім паспорта, ідентифікаційного коду та довідки про склад сім’ї також потрібно документ про те, що кандидат – черговик. Тобто той, хто перебуває в черзі на поліпшення житлових умов. Знадобиться також надати дані про сукупний дохід сім’ї, який (для участі в програмі) повинен знаходитися в діапазоні від 1 до 4 середньомісячних зарплат по регіону.

Перспективи доступного житла в 2015-му

У 2015 році програма надання була змінена. Так, пільгове іпотечне кредитування від держави передбачає вже 10-відсоткову ставку, в той час як раніше вона становила лише 3%. Єдиний привід для зниження ставки – сімейний стан позичальників – якщо у сім’ї більше 2 дітей.

Змінився також джерело фінансування: тепер частина коштів буде погашатися не з бюджету, а з фондів інвестування, наданих іноземними представництвами (зокрема, китайським).

У більш або менш остаточному варіанті проект доступного житла на новий лад з’явиться до осені 2015. Перш за все, програма буде реалізовуватися в Києві, але, сподіваємося, що позитивний досвід вдасться передати в регіони.

1111
Твітнуть

Читати схоже

Як відбувається процес купівлі квартири

Ринок нерухомості Одеси в 2016 році – прогнози розвитку

Скільки коштує купити однокімнатну квартиру в Одесі у січні 2016 року?