На прохання наших читачів продовжуємо розглядати фінансові аспекти в сфері нерухомості. Сьогодні поговоримо про те, якою буває передоплата за житло і чим відрізняються аванс і завдаток.


Читайте по темі: Платежі при оренді: комісія, аванс або депозит?


В ході відносин покупця і продавця нерухомості виникає момент, коли потрібно зафіксувати основні положення. З цією метою укладається договір (попередній або основний), де вказана вартість майна, а також сума і статус передоплати. Таким чином, продавець переконується у наміри покупця, а покупець – у тому, що йому дістанеться вибраний об’єкт.


Аванс – попередній платіж в рахунок угоди. Завдаток – фінансове забезпечення зобов’язань, зачисляемое в рахунок угоди, якщо така відбудеться.Оскільки завдаток це спосіб забезпечення зобов’язань за договором, зобов’язання продавця і покупця повинні бути сформульовані на папері. Згідно ст. 547 ЦК України, договір (забезпечений завдатком) обов’язково повинен бути складений у письмовій формі. Положення про завдаток можуть бути сформульовані у додатку до цього договору або виведені в окремий договір про завдаток. У будь-якому випадку повинна бути зафіксована сума, перелік дій чи бездіяльності обох сторін, які ведуть до настання відповідальності, порядок і терміни повернення завдатку.


Передача авансу або завдатку відбувається як при укладенні попереднього, так і основного договору купівлі-продажу. Ця сума зараховується в рахунок угоди. Однак, якщо фінальна продаж не відбудеться, механізм повернення коштів буде відрізнятися.


Приклад №1. При купівлі-продажу квартири вартістю 420 тис. гривень передбачено аванс у розмірі 20 тис. гривень. Це означає, що при укладанні угоди покупцю залишиться внести залишилися 400 тис. Якщо ж угода не відбудеться, то продавець зобов’язаний повернути 20 тис. гривень покупцеві.


Приклад №2. При купівлі-продажу тієї ж квартири передбачений завдаток у розмірі 20 тис. гривень. При укладанні угоди покупець вносить ще 400 тис. Якщо угода не відбудеться з вини покупця, продавець не повертає завдаток. Якщо угода не відбувається з причини, пов’язаної з продавцем (найпоширеніша причина – передумав продавати), то продавець зобов’язаний повернути завдаток у подвійному розмірі, тобто 40 тис. гривень.


При підписанні попереднього договору сторони можуть укласти угоду (договір) про завдаток, якщо вони обрали саме цей спосіб передоплати. В угоді обов’язково повинна бути фраза про те, що сторонами передбачена передоплата у розмірі визначеної, яка має статус завдатку. Якщо цього рядка не буде, то передоплата вважається авансом і, відповідно, продавець буде змушений повернути виплачені йому кошти, якщо угода не відбудеться.


Інтереси обох сторін будуть захищені в тому випадку, якщо договір, забезпечений завдатком, був укладений офіційно, із зазначенням відповідних реквізитів і подальшим нотаріальним засвідченням (відповідно до статті 657 Цивільного Кодексу України). Нерідкі ситуації, коли сторони вирішують не завіряти попередній договір, щоб заощадити на послуги нотаріуса. Проте слід розуміти, що якщо угода не відбудеться, незавірений договір не буде аргументом в судовому спорі.


Обов’язковий розмір передоплати (як завдатку, так і авансу) законом України не передбачено. Сума обумовлюється сторонами, але, як правило, становить не більш 10% від вартості об’єкта.

3735
Твітнуть

Читати схоже

Як і які податки треба платити зі здачі квартири

Як обчислити площу квартири

Платежі при оренді: комісія, аванс або депозит?