У Вас є квартира, чи будинок, і Ви хочете передати майно в оренду іншій особі (наприклад, родичу чи знайомому), при цьому на умовах безоплатного користування? Не впевнені, що це можна зробити? Сьогодні Стериум розповість, яким чином можна вчинити в подібній ситуації, і призведе рекомендації, які допоможуть уникнути спірних моментів.

На сьогоднішній момент, правове поле уникає поняття “безоплатний оренду”. Тому як, з точки зору правових визначень, це взаємовиключні поняття. І, разом з тим, власнику ніхто не зуміє відмовити в тому, щоб укласти угоду, умови якого будуть передбачати відсутність плати за користування житловим приміщенням.

Передати нерухомість можливо із застосуванням усних домовленостей, а також за підсумками укладення письмової угоди. З урахуванням того, що строгих форм до такого договору закон не застосовує, Ви можете скласти угоду у вільній формі. Завіряти документ нотаріально, або ж реєструвати його не доведеться.

Правила складання договору

Щоб убезпечити себе від неоднозначних ситуацій, складіть договір, дотримуючись наступних пунктів:

 • назва документа, дата складання, бажано, із зазначенням місця та осіб, присутніх при укладенні угоди
 • ПІБ сторін, що підписують документ, їх паспортні дані
 • однозначне зміст предмета договору (намагайтеся уникати незрозумілих термінів, визначень і умов, доступних до двоякого трактування)
 • права та обов’язки сторін-учасників
 • відповідальність за невиконання умов угоди кожна зі сторін
 • підстави для дострокового припинення дії угоди
 • часовий період, протягом якого договір вважається таким, що має силу
 • Про що важливо пам’ятати

  Коли Ви укладаєте угоду про передачу в оренду квартири на умовах безоплатного користування нею, слід розуміти коло Вашої персональної відповідальності. Так, у разі, якщо мешканці наносять який-небудь шкоду третім особам, при використанні приміщення, відповідати доведеться власнику.

  В одному з подібних випадків, наймач переобладнав квартиру під приватний кабінет косметологічних послуг. Власнику нічого про це не було відомо. Надалі, після декількох місяців роботи косметолога, з’явилися скарги з боку сусідів. До них в квартиру, через вентиляційну шахту, проникали запахи хімічних речовин. На одне з яких у дитини сусідів виникла алергія. Відповідати за позовних вимог у суді, зрозуміло, довелося власнику квартири, тимчасово переобладнаної для надання приватних послуг косметолога.

  Крім того, у квартирантів є право (за замовчуванням) забрати з собою всі ті предмети або речі, які вони перевезуть в квартиру щоб зробити умови проживання на краще. Сюди можна віднести підлогове покриття, або фіранки. Власнику житлового приміщення не слід претендувати на те, щоб які-небудь предмети інтер’єру були залишені йому. Якщо тільки подібні умови не прописані в договорі.

  Неоднозначними наслідками може обернутися ситуація, коли об’єкт безоплатного найму виставляється на продаж. Тут часто виникають труднощі. По суті, провести операцію з майном, яке не є об’єктом оплатній оренди, можна. Тільки от у потенційного новосела з’явиться перспектива отримати житло “з обтяженням“. І усувати такі наслідки доведеться або шляхом мирних переговорів, або в ході судових розглядів.


  Тепер Ви знаєте, яким чином можна передати свою квартиру в безоплатне користування іншій особі. Сподіваємося, наш матеріал допоможе Вам уникнути проблем при укладанні таких угод.

  774
  Твітнуть

  Читати схоже

  Як продати кімнату і які документи для цього потрібні?

  Технічний паспорт квартири: біля витоків оформлення

  Правила оформлення квартири у власність – що важливо знати?