Договір дарування нерухомості або, так звана, дарча — це угода, за якою власник цієї самої нерухомості переїдає її в повне володіння кому-небудь на свій власний розсуд, причому абсолютно безкоштовно. Процедура оформлення дарчої строго визначена законодавством України, адже не кожен день і далеко не всі отримують подібні подарунки.


Приймати або робити такі подарунки можуть тільки повнолітні дієздатні громадяни України. Неповнолітні або обмежено дієздатні особи стати сторонами в такому договорі можуть тільки за згодою батьків або ж своїх піклувальників.


Дарчий може полягати в негайній передачі майна та перехід права власності від дарувальника до обдаровуваного відразу ж у момент укладення договору, а може і містити умови, по досягненні якого відбудеться перехід права власності. До таких умов належать ті, при яких дарувальник або його родичі не отримують матеріальної або іншої вигоди. Наприклад, такими умовами може бути досягнення дарополучателем певного віку, вступ особи, на чиє ім’я складена дарча, шлюб або закінчення вищого навчального закладу.

Відомо кому, але невідомо де і як


Само собою, що факт передачі прав власності на квартиру, чим, по суті, і є договір дарування, повинен оформлятися у нотаріуса. Саме він повинен простежити за юридичною чистотою, а також засвідчити дієздатність сторін та їх обопільне бажання оформити договір дарування.


Крім того, йому необхідно перевірити, чи немає обтяжень, не знаходиться квартира під арештом. Зробити це необхідно, адже договір дарування неможливо укласти, якщо квартира перебуває під арештом. При наявності податкових обтяжень або іпотеки, укладення договору можливе, але тільки з дозволу податкових органів та іпотекодержателя.


Буває, що бажання зробити подарунок є, а власної квартири немає. Тоді можна оформити дарчу на частину квартири. Тільки потрібно пам’ятати, що потрібно нотаріально завірена згода власників всіх частин цієї квартири. Якщо ж частина квартири підноситься в дар людині, яка вже володіє іншою частиною квартири, то згода інших власників не потрібно.

Для того, щоб оформити договір дарування, необхідний наступний набір документів:


  • Паспорта сторін;

  • Їх ідентифікаційні коди;

  • Правовстановлюючий документ на квартиру;

  • Технічний паспорт на ту ж квартиру;

  • Додаткові довідки (довідка про згоду другої половини на дарування квартири, дозвіл органів опіки та піклування);

  • Довідки, які нотаріус видає безпосередньо на місці.


Після того, як документи перевірені, прочитані і підписані, нотаріус посвідчує договір. У підсумку видаються документи, з якими обов’язково потрібно звернутися до БТІ для реєстрації права власності.

Безоплатно – значить даром?


Здавалося б, подарунок зроблений і з вдячністю прийнято, але не все так просто. Доведеться заплатити податок, ухилитися від якого неможливо, так як нотаріус регулярно здає звіти в податкову. Сума, з якої доведеться розпрощатися, залежить від того, хто отримує подарунок. Так, 5% від вартості подарунка потрібно заплатити тим, хто не пов’язаний з дарувальником узами першого ступеня споріднення або взагалі не перебуває з ним у родинних стосунках.


Сповна зможуть порадіти подарунку ті, кому не доведеться платити податок. Ті, хто приймає подарунок від батьків або дітей, чоловіка чи дружини, тобто від родичів першого ступеня нічого не повинні фіскальним органам. Крім того, нульова податкова ставка працює при отриманні в дар нерухомості інвалідами 1 групи, а також дітьми-сиротами.


А от у випадку, якщо подарунок хоче зробити нерезидент України, навіть якщо він найближчий родич, нульова ставка, на жаль, не спрацює. І в такому випадку доведеться заплатити втридорога без усяких перебільшень — 15% від вартості подарунка.


При спадкуванні та даруванні об’єкта нерухомості мається на увазі, що всі витрати несе щасливий володар подарунка. Однак, на практиці платежі можуть бути розподілені між сторонами за обопільною згодою.


Крім податків, при даруванні квартири необхідно сплатити державне мито за вчинення нотаріальних дій. Зазвичай це 1% від вартості квартири, зазначеної в дарчій. При цьому слід розуміти, що такий розмір мита встановлений для державних нотаріусів. Якщо оформлення відбувається у приватного нотаріуса, сума може бути значно більше.

Що говорити: подарувати комусь квартиру або будинок не так просто, як звичайну річ. Але тим приємніше і істотніше такий подарунок.

Однак важливість подарунка має на увазі те, що його необхідно зареєструвати у відповідності з законами України. При цьому важливо правильно і акуратно оформити всі документи, щоб уникнути проблем і неприємностей у майбутньому.

1031
Твітнуть

Читати схоже

Як продати кімнату і які документи для цього потрібні?

Технічний паспорт квартири: біля витоків оформлення

Правила оформлення квартири у власність – що важливо знати?